Logo

Daty, które warto znać

31 grudnia 2018 roku

31 grudnia 2018 roku, to ostateczny termin do kiedy apteki muszą podłączyć się do systemu P1. System P1, dokładniej Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych.

Zadaniem systemu P1 jest między innymi obsługa elektronicznych recept. 

Zgodnie z deklaracją pracowników Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (CSIOZ), za moment podłączenia uznaje się moment, w którym CIOSZ udostępnia aptece certyfikaty do obsługi e-Recepty. Certyfikaty są udostępniane na wniosek podmiotu prowadzącego aptekę. Procedurę składania wniosku o dostęp do systemu P1 prezentuje film umieszczony w serwisie youtube: https://www.youtube.com/watch?v=1vFFU61vmyA.

Wniosek można złożyć samodzielnie, lub też można zwrócić się do serwisu Infofarm. Usługa jest odpłatna.

Po uzyskaniu certyfikatów od CSIOZ należy zainstalować nową  wersję programu Infofarm dla apteki oraz przeprowadzić proces konfiguarcji programu pod obsługę e-Recepty. Usługa jest odpłatna.

 

Data podłączenia do systemu P1, jednak nie później, niż 31 grudnia 2018 roku

Zaraz po podłączeniu do systemu P1 apteka musi być gotowa, by w każdej chwili móc przystąpić do wytwarzania i przekazywania do systemu P1 elektronicznej taksacji recept papierowych (!!!), formalnie nazywanej Dokumentem Realizacji Recepty (DDR). Taki obowiązek wynika z artykułu 18 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept.  W chwili obecnej, funkcjonalność przyjmowania dokumentów DDR dla recept papierowych, po stronie systemu P1 nie jest jeszcze dostępna. Zgodnie z deklaracją przedstawicieli CSIOZ pierwsze próby mają mieć miejsce w listopadzie. 

Niezależnie od gotowości po stronie systemu P1, po zainstalowaniu i skonfigurowaniu nowej wersji programu Infofarm dla apteki, DDR-y są generowanie i zapisywane w bazie danych i gotowe, by je w każdej chwili przesłać. 

1 stycznia 2019 roku

Od pierwszego stycznia Nowego Roku wszystkie apteki są gotowe do przekazywania do systemu P1 dokumentów DDR dla recept papierowych i realizacji e-Recept. System P1 jest już  gotowy na obsługę e-Recept (wystawianie e-Recept i ich realizacja). Jednak na razie niewiele podmiotów leczniczych jest gotowych do wystawiania e-Recept. Ale to będzie się zmieniać w czasie i wcześniej, czy później trafi do naszej apteki e-Recepta. W naszej ocenie, na przykład, możliwość wysyłkowej sprzedaży leków, dla pacjentów obłożnie chorych, ma być motywatorem dla podmiotów leczniczych do szybkiego uruchomienia e-Recepty ( bo w przeciwnym wypadku mogą zacząć tracić pacjentów). Czy P1 będzie gotowy na obsługę DDR-ów dla recept papierowych? Tego nie wiemy, ale może być też gotowy jeszcze w tym roku.

 

1 stycznia 2020 roku

1 stycznia 2020 roku, to data od kiedy - zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami - wszystkie recepty w Polsce mają być wystawiane elektronicznie. Recepty papierowe mają zniknąć z obiegu.

 

Zaczynamy od Dokumentu Realizacji Recepty

Wokół e-Recepty mamy sporo szumu medialnego. Czy to na temat pilotażu, czy na temat korzyści jakie uzyskają z tego tytułu pacjenci, lekarze i farmaceuci, czy na temat możliwości jake e-Recepta otwiera dla telemedycyny. Jednak to wszystko to jest nieodległa, ale jednak, przyszłość. Farmaceuci muszą skupić się na tym, co dzisiaj jest najważniejsze. A najważniejsze jest to, że niedługo będą wytwarzać i wysyłać dokumenty DDR do wszystkich recept  - papierowych (!!!) i elektronicznych. Nie można więc liczyć na to, że problem e-Recepty, to problem przyszłości, bo nikt w okolicy jeszcze nie wystawia e-Recept.

Formalnie, zgodnie z  artykułem 18 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept, apteki mają to robić już teraz, jak tylko podepną się do systemu P1. Jednak system P1 takej usługi jeszcze nie udostępnił. Usługi obsługi dokumentów DDR dla recept papierowych.

Za to nowa wersja programu Infofarm dla apteki, taki dokument wytwarza i wygląda on następująco. Czyli mamy taką oto sytuację, że tak jak dotychczas, po wcisnięciu klawisza F9, drukuje się taksacja papierowa, a po wykonaniu operacji Ins+Enter (wydruk paragonu), wytwarzane są dokumenty DDR dla każdej pozycji z recept oddzielnie.

 

e-Recepta w Infofarm dla apteki

Program Infofarm dla apteki jest w pełni gotowy do obsługi e-Recepty. Umożliwia:

  • Podłączenie apteki do systemu P1,
  • Obsługę e-Recept w oparciu o wszystkie możliwe klucze: PESEL plus PIN, klucz recepty, klucz pakietu recept,
  • Wytworzenie i przesłanie do P1 dokumentu DDR dla recepty elektronicznej,
  • Wytworzenie i przesłanie do P1 dokumentu DDR dla recepty papierowej,
  • Wytworzenie elektronicznej recepty farmaceutycznej,
  • Elektroniczne podpisanie recepty farmaceutycznej (wymagany zakup certyfikatu niekwalifikowanego).

Instrukcja do pobrania tutaj.

 

Zaufali Nam między innymi:

Połączenie z serwisem

W celu udostępnienia komputera serwisowi Infofarm kliknij na ikonkę:

Kliknij i połącz się z serwisem Infofarm (Windows 8, 10)
Komputery z systemem WIndows 7, 8, 10, 11