Prawdopodobnie termin wprowadzenia systemu elektronicznego potwierdzania zleceń na wyroby medyczne przesunie się na 1 stycznia 2020 roku, przy czym od 1 września 2019 roku ma ruszyć pilotaż. Jest więc więcej czasu by się przygotować. A jest do czego. Kończymy właśnie prace nad implementacją systemu elektroniczego potwierdzania zleceń na wyroby medyczne do programów Infofarm dla apteki i Infofarm dla Salonu medycznego. Rzeczywistość okazała się być daleko bardziej złożona, niż publiczne zapowiedzi. Zakres funkcjonalny systemu jest bardzo szeroki. System przetwarza wszystkie dane odnoszące się do zlecenia - o świadczoniadawcach ( wystawiający i realizujący), o pacjencie i o zleceniu (wyrób, kwoty zapłaty i refundacji, itd.). System na ostatnim etapie umożliwia wydrukowanie zlecenia w części wypełnianej przez podmiot realizujący zlecenie (apteka, salon medyczny, zakład optyczny, itd.). Przykład zlecenia wygenerowanego przez system i udostępnionego przez program Infofarm tutaj.
Wygodną pracę w salonach medycznych, zakładach optycznych, protetyki słuchu , itd. zapewni wyłącznie wyposażenie komputerowe na poziomie standardu apteki: komputer, internet, drukarka fiskalna, czytnik kodów kreskowych.
Absolutne minimum, to komputer z dostępem do internetu, który pozwoli komunikować się z NFZ w czasie rzeczywistym.
W jaki sposób będą wykonywane czynności związane z obsługą zleceń?
Będą dostępne dwa sposoby:
1. Poprzez dedykowane oprogramowanie, takie jak Infofarm dla apteki, Infofarm dla salonu medycznego.
2. Poprzez portal świadczeniodawcy, poprzez funkcjonalność przygotowaną przez departament informatyki NFZ.
Wydaje się jednak, że praca w drugim wariancie, tam gdzie ruch jest duży byłaby niezwykle uciążliwa. Niewąpliwie komfort zapewnia wyłącznie praca na programach Infofarm z funkcjonalnością obsługi systemu weryfikacji zleceń na wyroby medyczne i środki pomocnicze.
O ile apteki powinny bez większych kłopotów wejść w nowy system, o tyle spora część innych świadczeniodawców z zakresu ZPO, szczególnie ci, którzy pracują na kasach fiskalnych ma sporo pracy przed sobą, tak by spełnić wymogi.
W każdym salonie medycznym, zakładzie optycznym i innym podmiocie realizującym zlecenia musi być komputer i dostęp do internetu!
Natomiast wygodną pracę w tym zakresie zapewni wyłącznie zintegrowane narzędzie komunikacji z NFZ z drukarką i czytnikiem kodów kreskowych!
Więcej na temat systemu pod tym adresem: http://www.nfz.gov.pl/o-nfz/komunikaty-i-ogloszenia/wsparcie-procesu-elektronicznego-weryfikowania-i-potwierdzania-zlecenia-na-zaopatrzenie-w-wyroby-medyczne,13.html